تبلیغات
لونه - مقایسه لایه های مـدل OSI و مدل TCP/IP
سه شنبه 8 اردیبهشت 1394  08:58 ق.ظ

مقایسه لایه های مـدل OSI و مدل TCP/IP

خرید vpn

چکیده

مـدل مرجع OSI مـدل مرجع TCP/IP نقاط مشترك بسیاری دارند. هر دوی آنها مبتنی بر مجموعه‌ای از پروتكل های مستقل هستند ، عملكرد لایه‌ها هم تا میزانی شبیه یكدیگر است. مـدل OSI ثابت كرده كه بهترین وسائل برای توصیف شبكه‌های كامپیوتری است. اما پروتكل های TCP/IP در مقیاس وسیع ی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو مد فرق هایی با دارند كه در زیر به برخی از آنها اشاره می كنیم:

در مـدل TCP/IP فرق سرویس ها، واسط ها پروتكل ها واضح معین نمی‌باشد.
پروتكلهای OSI بهتر از TCP/IP مخفی شده است.
قبل از ایجاد مدل OSI پروتكلهای آن طراحی ابداع شد. در نتیجه این مـدل وابستگی تعلت خاصی با هیچ مجموعه پروتكلی ندارد. ولی در TCP/IP مسئله برعكس بود و این باعث شده كه مد TCP/IP تنها برای شبكه‌های تحت مناسب باشد.
مد OSI دارای هفت لایه است اما مد TCP/IP، چهار لایه دارد از لایه ارائه لایه نشست خبری نیست.
لایه شبكه در مـدل OSI اتصال گرا غیر مستقیم است و لایه انتقال آن فقط اتصال گرا است اما در TCP/IP لایه شبكه الزاما غیر متصل و لایه انتقال آن اتصال گرا(TCP) یا غیر متصل(UDP) است.


مدل OSI

مد OSI یا Open System Interconnectionیك مد مرجع برای رابطه بین دو كامپیوتر می باشد كه در سال 1980 طراحی گردیده است. هر چند امروزه تغییراتی درآن به وجود آمده اما هنوز كاربردهای فراوانی در اینترنت و به خصوص در معماری پایه شبكه دارد. این مد بر طبق لایه بندی قراردادهای برقراری رابطه كه همزمان روی دو سیستم مرتبط اجرا شده اند پایه ریزی شده است كه این امر بسیار سرعت و دقت رابطه را افزایش می دهد این قراردادها بصورت طبقه طبقه در هفت لایه تنظیم شده اند كه در زیر بررسی خواهند شد.


بررسی هفت لایه مد OSI
لایه فیزیكی

این لایه كه فقط تشكیل شده از سخت افزار می باشد و قراردادهای سخت افزاری در آن اجرا می شود وظیفه انتقال نهایی اطلاعات را دارد كه این انتقال یصورت سیگنال و به صورت صفرو یك می باشد.
لایه پیوند داده ها

در این لایه اطلاعات، كشف خطا اصلاح می شوند و بدون خطا به صورت مطمئن به سوی مقصد ارسال می شوند.وظیفه دیگر این لایه مطمئن شدن از رسیدن اطلاعات به مقصد است كه این كار بوسیله بیتهای (Parity check , checksum ,crc ) انجام می پذیرد.كه در صورت ظهور خطا مجددا اطلاعات ارسال خواهند شد.
لایه شبكه

و اما پیچیده ترین لایه یعنی لایه شبكه كه در آن قراردادهای شبكه بندی تعریف شده است. وظیفه این لایه انتقال تكنولوژی برقراری رابطه جهت دیگر شبكه های مستقل است كه این امر این امكان را به osi می دهد كه بتواند در زیر شبكه های مختلف فعالی ت كند.
لایه انتقال

در این لایه قبل از ارسال اطلاعات یك بسته به سمت مقصد فرستاده می شود تا مقصد را جهت دریافت اطلاعات آماده كند. همچنین این لایه وظیفه تكه تكه كردن بسته ها، شماره گذاری آنها ترتیب نظم دهی آنها را بر عهده دارد. كه اما بسته ها در طرف گیرنده دوباره در همین لایه نظم دهی قابل استفاده جهت لایه های بالاتر خواهند شد.
لایه جلسه

در این لایه بر كارهایی از قبیل زمان ارسال دریافت بسته ها میزان رسیده میزان مانده از بسته ها نظارت می شود كه به مدیرت بسته ها بسیار كمك می كند.
لایه ارائه

در این لایه استانداردهای رمز نگاری و فشرده سازی اطلاعات تعریف شده است كه این لایه در امنیت بسیار با اهمیت می باشد.
لایه كاربرد

استانداردهای رابطه بین برنامه های شبكه در این لایه قرار دارد كه می توان از: FTAM, CMIP, MHS VT نام برد.

مد TCP/IP یا Internet protocol /Transmission Control Protocol
مفهوم TCP/IP

TCP/IP مجموعه قراردادهایی هستند كه در جهت اتصال كامپیوتر ها در شبكه مورد استفاده قرار می گیرند. وبه تعریف دیگر قرارداد كنترل انتقال اطلاعات می باشد. مدل چهار لایه TCP/IP از لایه های زیر تشکیل شده است.
لایه كاربرد
لایه انتقال
لایه شبكه
لایه واسطه شبكه
لایه فیزیكی
لایه واسط شبكه

در این لایه تمام استانداردهای سخت افزاری انواع پروتكل شبكه تعریف شده كه خاصیت بزرگ این لایه این مساله می باشد كه در آن می توان بین برنامه سخت افزار شبكه رابطه برقرار كرد.
لایه شبكه

در این لایه پروتكل IP آدرس دهی تنظیم می شود.(توضیحات در بخش IP ) و همچنین دیگر پروتكل ها مانند ARP,ICMP,BOOTP كه در این میان نقش هیچكدام به اندازه IP , ICMP با اهمیت نیست در كل وظیفه این لایه دادن اطلاعات در مورد شبكه آدرس دهی در آن می باشد كه مسیر یابها از آن زیاد مصرف می كنند.
لایه انتقال

ابتدایی ترین وظیف این لایه آگاهی از وضعیت بسته ها می باشد كه بسیار با اهمیت نیز هست. در وهله بعد وظیفه این لایه انتقال اطلاعاتی می باشد كه نیاز به امنیت ندارند سرعت جهت آنها با اهمیت تر است.
لایه كاربرد

این لایه دارای امكانات زیادی جهت هنر نمایی متخصصان می باشد. در این لایه برنامه های كاربردی قرار دارند و در كل این لایه لایه ی نرم افزار های شبكه می باشد همچنین لایه پروتكل های نرم افزار ی نیز می باشد. از با اهمیت ترین نكات در خصوص این لایه قرارداشتن: انتقال فایل (FTP) و مدیریت پست (SMTP) و بقیه برنامه های كاربردی می باشد.
پروتكل اینترنت IP

قطعا تمام شما عزیزان واقف به این موضوع هستید كه IP یكی از مهمترین قسمت های TCP/IP شاید بتوان گفت مهمترین قسمت آن زیرا تقریبا شما جهت هر کاری نیاز به آن خواهید داشت لذا بسیار ضروری و حیاتی می باشد كه شما اطلاعات خود را در زمینه این با اهمیت افزون كنید. IP یك آدرس عددی است كه برای رابطه با شبكه به هر ماشینی در شبكه اختصاص داده می شود (چون IP جهت وسایلی از قبیل ROUTER MODEM LAN و … مصرف می شود ما اصطلاحا به جای نام بردن تك تك آنها تمام را ماشین می نامیم ).
وظیفه IP

وظیفه پروتكل IP حمل تردد بسته های حاوی اطلاعات و همچنین مسیر یابی آنها از مبدا تا مقصد است. IP بعد از دریافت اطلاعات از TCP شروع به قطعه قطعه كردن آن به قطعه های كوچك به اسم FRAGMENT می نماید، بعد از این وهله جهت هر FRAGMENT یك بسته IP می سازد كه حاوی اطلاعات مورد نیاز بسته جهت حركت در طول شبكه می باشد و بسته IP را به بسته TCP اضافه می كند و شروع به ارسال بسته های تیكه تیكه شده(FRAGMENT) می نماید حال مسیر یابها بر طبق تنظیمات پارت IP بسته ها را به مقصد خود هدایت می كنند و آن را داخل زیر شبكه ها هدایت می كنند.
خصوصیات IP

بسته IP میزان اكثر 64 كیلوبایت فضا را اشغال خواهد كرد و بیشتر از آن نمی تواند باشد اما موضوع جذاب اینجاست كه در حالت عادی اندازه بسته حدود 1600 بایت بیشتر نمی شود. IP در تمامی سیستم های علت با ساختار استانداردی كه دارد به درستی كار می كنند نیاز به هیچ نوع سخت افزار ندارد. بسته IP ساخته شده از تعدادی فیلد مجزا می باشد كه هر كدام اطلاعاتی را در دارند كه در زمان مورد نیاز این اطلاعات از داخل بسته ها استخراج می شود و مورد استفاده قرار می گیرد این اطلاعات حاوی مسائل ی مثل:آدرس IP فرستنده. آدرس IP گیرنده ….. می باشد.
آدرس های ویژه IP

این آدرسها نمونه هائی از آدرس های IP ویِژگزینشه هستند كه از قبل جهت مقاصد خاصی در نظر گرفته شده اند و در تعریف شبكه نمی توان از آنها به عنوان IP برای ماشینها استفاده كرد. از این آدرس در مسائل ی استفاده می شود كه ماشین میزبان از IP خود بی اطلاع است.اما چنانچه از این آدرس به عنوان آدرس فرستنده استفاده شود هیچ جوابی جهت فرستنده پس فرستاده نمی شود.
HostId.0

ین آدرس برای زمانی است كه از آدرس خود در زیرشبكه بی اطلاع باشیم
255.255.255.255

از این آدرس برای ارسال پیامهای به صورت عمومی فراگیر در شبكه استفاده می شود اما با مصرف از این آدرس می توان در زیر شبكه پیام فراگیر ارسال كرد.
NetId.255

از این آدرس برای ارسال پیامهای فراگیر در دیگر شبكه ها از خارج از آنها مصرف می شود.اما این سرویس تقریبا در بیشتر اوقات از سوی مدیران شبكه غیر فعال می شود.

مقایسه مد های OSI TCP/IP

ممکن است بزرگترین دستاورد مد OSI روشن ساختن مفاهیم فوق (و تفکیک آنها) باشد.هر لایه سرویس هایی در اختیار لایه های بالاتر از قرار می دهد.تعریف این سرویس ها تنها می گوید که یک لایه چه کاری انجام می دهد، و هیچ حرفی در مورد شیوه انجام آنها و چگونگی مصرف از سرویس ها نمی زند.

تعریف چگونگی دسترسی به سرویس های یک لایه بر عهده واسط است.واسط پارامتر های ورودی ضروری ، نتیجه ای را که باید منتظر آن باشید، تعریف می نماید .حتی واسط هم نمی گوید که لایه کار خود را چگونه انجام می دهد. بالاخره، کاری را که لایه انجام می دهد را پروتکل های آن لایه تعریف می کنند.یک لایه مادامی که کار را درست انجام دهد، می تواند از هر پروتکلی استفاده نماید .تغییر پروتکل های یک لایه هیچ تاثیری روی رابطه آن با لایه های بالاتر نخواهد گذاشت.

ایده های فوق بسیار شبیه به مفاهیم مدرن برنامه نویسی شئ گرا هستند .هر شئ، مانند لایه، متدها (عملکرده ا) یی دارد که اشیا دیگر از آن استفاده می کنند. نحوه مصرف از این متدها در واقع همان سرویس هایی است که این شئ در اختیار دیگران می گذارد.ورودی ها خروجی های شئ واسط آن با جهان ی خارج می باشند . کد اجرایی شئ هم شبیه همان پروتکل است، که شیوه عملکرد آن از دید افراد دیگر مخفی است.

در مـدل اولیه TCP/IP تمایز بین سرویس ها، واسطها و پروتکل ها واضح و معین نبود، چنانچه چه افرادی (با تذکر به تجربه موفق OSI ) سعی کرده بودند آن را هر چه بیشتر شبیه OSI کنند.برای مثال لایه اینترنت تنها دو سرویس واقعی به نامهای SEND IP PACKET و RECEIVE IP PACKET داشت.با تذکر به این وضع، پروتکل های OSI نهتر از TCP/IP مخفی شده اند، امکان تغییر آنها به راحتی وجود دارد، چیزی که هدف غایی طراحی لایه ای محسوب می شود. مـدل OSI قبل از اختراع پروتکل های آن طراحی ابداع شد.این بدان معناست که مد OSI وابستگی و تمایل خاصی به هیچ مجموعه پروتکلی ندارد، چیزی که دربقیه مدل ها بسیار دیده می شود. اما این وضعیت یک نقطه ضعف هم داردو آن این است که طراحان تجربه چندانی در زمینه موضوع کار ندارند، و واقعا نمی دانند کدام عملکرد را باید در کدام لایه قرار دهند.برای مثال ،لایه پیوند داده در ابتدا فقط برای شبکه های نقطه-به-نقطه طراحی شده بود، وقتی شبکه های بخشی وارد بازار شد، مجبور شدند یک زیر لایه به آن اضافه کنند.

وقتی که افراد شروع به طراحی شبکه با استفاده از مد OSI پروتکل های موجود کردند، به زودی درپیدا کردن د که این شبکه ها با سرویس های مورد نیاز انطباق ندارند.پس مجبور شدند زیر لایه های بسیاری به آن وصله پینه کنند.بالاخره، کمیته استاندارد مقرر کرد که هر کشور برای خود یک مـدل منطبق با مدل OSI (تحت نظارت دولت) داشته باشد،شبکه ای که به هیچ عنوان آینده (اینترنت) در آن دیده نشده بود.خلاصه، کارها آنطوری که انتظار داشتند از آب در نیامد. در مورد TCP/IP وضع بر عکس زیبا بود:اول پروتکل ها اختراع گسترش داده شدند، و پس مدل ی برای توصیف آنها ساخته شد.هیچ مشکلی در زمینه انطباق پروتکل ها با مد وجود نداشت. تمام چیز جفت جور بود،تنها مساله این بود که این مدل با هیچ مجموعه پروتکل دیگری جور در نمی آمد.

این بدان معنا بود که مـدل TCP/IP به درد توصیف شبکه های غیر TCP/IP نمی خورد. جدای از مسایل فلسفی قضیه، فرق دیگر در تعداد لایه های این دو مدل است: مـدل OSI هفت لایه دارد مدل TCP/IP چهار لایه.لایه های شبکه، انتقال کاربرد در هر دو مشترک اند، ولی لایه های دیگر تفاوت دارند. فرق دیگر در زمینه اطلاعات اتصال-گرا و غیر متصل است.مـدل OSI از هر دو نوع رابطه اتصال-گرا متصل در لایه شبکه پشتیبانی می نماید ، ولی در لایه انتقال فقط سرویس اتصال-گرا دارد (چون این سرویس در معرض دید کاربران است). مدل TCP/IP در لایه شبکه تنها سرویس غیر متصل دارد، ولی درلایه انتقال از هر دو نوع رابطه پشتیبانی می نماید ، و دست کاربر را برای گزینش باز می گذارد ( که به برای برای پروتکل های آسان درخواست – جواب بسیار با اهمیت است).
نقد مدل OSI و پروتکل های آن

مد OSI و TCP/IP ( پروتکل هایشان) هیچکدام کامل نیستند جا دارد گاهی از نقاط ضعف آنها را برشماریم.در این بخش ، گاهی از نقاط ضعف مـدل های OSI و TCP/IP را برسی خواهیم کرد.با مـدل OSI شروع می کنیم. در سال 1989، بسیاری متخصصان برجسته شبکه بر این باور بودند که آینده در بست متعلق به مـدل OSI و پروتکل های آن است، هیچ چیز نمی تواند در مقابل پیشرفت آن پایداری نماید .اما این اتفاق نیفتاد.چرا؟ نبرخی به قدیم درسهای بسیاری را برای چشـم ان عبرت بین دارد،که می توان آنها را چنین خلاصه کرد: 1. زمان نا مناسب 2. تکنولوژی نامناسب 3. پیاده سازی نامناسب 4. سیاست های نامناسب
زمان نامناسب

اولین علت شکست مد OSI زمان نامناسب بود.زمانی که یک استاندارد وضع می شود، ارزش حیاتی در خوب یت عدم خوب یت آن دارد.دیوید کلارک از دانشگاه M.I.T فرضیه ای در زمینه استانداردها دارد که ملاقات فیل ها مشهور استد. این نظریه میزان کار های حول موضوع را نشان می دهد.وقت ی موضوعی برای اولین بار کشف می شود، گرداگرد آن سیلی از کار های تحقیقی ( به شکل بحث، مقاله سخنرانی) فرا می گیرد.بعد از مدتی این فروکش می نماید و بعد از اینکه صنعت به این مورد طرفدار شد، موج سرمایه گذاری ها از پی می آید. بسیار با اهمیت است که در محل تلاقی این دو فیل ( موج تحقیق موج سرمایه گذری) استانداردها به طور کامل وضع شوند.چنانچه استاندارد زودتر از موعد( قبل از انتها تحقیقات) نوشته شود، تهدید آن هست که مساله به درستی درک نشده باشد استاندارد ضعیف از آب در آید.چنانچه استاندارد دیرتر از موعد(بعد از شروع موج سرمایه گذاری) نوشته شود، مجموعه های بسیاری قبلا –از مسیرهای مختلف- در آن سرمایه گذاری کرده اند،و این تهدید هست که استانداردهای آنها را نادیده بگیرد. اگر فاصله این دو فیل بسیار کم باشد ( تمام عجله داشته باشند که کار را زودتر شروع کنند)، تهدید آن هست که استاندارد نویسان بین آنها له شوند. اکنون معلوم شده است که پروتکل های استاندارد OSI بین فیل ها له شده اند.وقت ی که پروتکل های OSI پا به عرصه وجود گذاشتند، پروتکل های رقیب (TCP/IP ) مدت ها بود که در مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها پذیرفته شده بودند.با اینکه هنوز موج سرمایه گذاری صنعتی در TCP/IP شروع نشده بود.اما بازار آکآدم یک آنقدر بزرگ بود که شرکت های بسیاری را تشویق به تولید محصولات TCP/IP نماید .و وقتی OSI بالاخره از راه رسید،کسی نبود که داوطلبانه از آن پشتیبانی نماید . تمام منتظر بودند دیگری قدم اول را بر دارد.، قدمی که هرگز برداشته نشد د OSIدر نطفه خفه شد.
تـکنولوژی نامناسب

دیگری که OSI هرگز پا نگرفت آن بود که، این مد و پروتکل های آن هر دو ناقص و معیوب بودند.گزینش هفت لایه برای این مدل بیشتر گزینش سیاسی بود تا فنی، و در حالی که دو لایه آن (نشست و نمایش) نسبتا خالی بودند،در لایه های دیگر (لینک داده شبکه) جای نفس کشیدن نبود. مـدل OSI (و سرویس ها پروتکل های آن) به طور باور نکردی پیچیده است.چنانچه کاغذهای چاپی این استاندارد را روی بچینید.ارتفاع آن از نیم متر بیشتر خواهد شد.پیاده سازی پروتکل های OSI بسیار دشوار، و عملکرد آنها ناقص است.در این رابطه، نقل عبارت جالبی از پاول موکاپتریس (1993،Rose ) خالی از لطف نیست: سوال: از ترکیب گانگستر با یک استاندارد بین المللی چه چیزی بدست می آید؟ جواب: کسی توصیه ی به شما می نماید که از آن سر در نمی آورید. مساله دیگر مدل OSI ،علاوه بر غیر قابل فهم بودن آن، این است که گاهی از عملکرد های آن ( مانند آدرس دهی، کنترل جریان داده ها کنترل خطا)در تمام لایه ها تکرار می شود.برای مثال، سالتزر همکارانش (1984) نشان دادند که کنترل خطا باید در بالاترین لایه انجام شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد،پس تکرار آن در لایه های پائین تر نه فقط غیر ضروری است، بلکه باعث افت کارایی هم خواهد شد.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
my cafe recipes stories cheats
جمعه 4 اسفند 1396 10:43 ب.ظ
سلام! سوال سریع که کاملا موضوعی است آیا می دانید چطور باید ساخته شود
سایت شما دوستانه موبایل سایت من به نظر می رسد عجیب و غریب در هنگام مشاهده از iphone4 من.
من سعی می کنم یک قالب یا افزونه پیدا کنم که شاید بتواند این مسئله را حل کند.

اگر هر پیشنهادی دارید، لطفا به اشتراک بگذارید. قدردانی آن
credit generator for livejasmin
جمعه 4 اسفند 1396 03:55 ق.ظ
سلام! من خیلی خوشتون میاد ما را به اشتراک بگذار
در مورد مقاله خود در AOL بیشتر در مورد AOL صحبت کنید؟ برای حل این نیاز به یک متخصص در این فضا هستم
مشکل من. شاید این تو هستی منتظر شما هستم.
cannabis
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:28 ب.ظ
ضرب و شتم عالی من میخواهم تا زمانی که سایت خود را اصلاح میکنید، شاگردی کنید
چگونه می توانم برای یک وب سایت وبلاگ بسازم؟ حساب کمک کرد
من یک معامله قابل قبول هستم من کمی از این پخش تلویزیونی شنیده ام
مفهوم روشن روشن ارائه شده است
pokemon go coins cheats
یکشنبه 15 بهمن 1396 07:21 ب.ظ
برای همه، برای همه، من واقعا برای من یک بازدید سریع از این صفحه وب است،
این اطلاعات حاوی اطلاعات مهمی است.
Nintendo Switch
پنجشنبه 7 دی 1396 10:36 ب.ظ
سلام! این اولین بازدید من به وبلاگ شماست! ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک ابتکار جدید را در یک جامعه در همان ابتدای شروع می کنیم
موقعیت مناسب، جایگاه. وبلاگ شما اطلاعات سودمندی را دراختیار ما قرار داد تا روی آن کار کنیم. شما یک کار فوق العاده ای انجام داده اند!
Flossie
جمعه 17 آذر 1396 08:10 ق.ظ
Hurrah! In the end I got a website from where I can actually obtain valuable information concerning my study and knowledge.
Nintendo giveaway
سه شنبه 7 آذر 1396 08:27 ب.ظ
این در واقع یک قطعه بزرگ و مفید است
اطلاعات من خوشحالم که شما این را به اشتراک گذاشتید
اطلاعات با ما لطفا ما را با این موضوع آگاه سازید با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
cam4 hack download
دوشنبه 6 آذر 1396 10:07 ب.ظ
من واقعا وبلاگ شما را دوست دارم.. رنگ های بسیار زیبا و تم.
آیا شما خودتان این وبسایت را ایجاد کردید یا کسی را استخدام کردید که این کار را برای شما انجام دهد؟
Plz پاسخ به عنوان من به دنبال ساخت وبلاگ من خود و مایل به پیدا کردن که در آن شما کردم
این از خیلی ممنون
best psychic readings
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:12 ق.ظ
وبلاگ عالی در اینجا! علاوه بر این شما
سایت خیلی سریع! چه میزبان وب شما استفاده می کنید؟ آیا می توانم پیوند وابسته شما را در میزبان خود دریافت کنم؟
من آرزو می کنم که وب سایت شما به سرعت به محض ورود شما لود شود
best supplement insurance plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:31 ب.ظ
مقاله بسیار خوب است. من قطعا از این وب سایت سپاسگذاریم.
ادامه کار خوب!
chaturbate com hack
سه شنبه 9 آبان 1396 06:49 ب.ظ
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
and I was wondering your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to exchange techniques with others, why not shoot me
an e-mail if interested.
hack clash royale
سه شنبه 9 آبان 1396 05:41 ب.ظ
هوم، هر کس دیگری با این تصاویر مشکل دارد
بارگذاری وبلاگ من سعی میکنم بفهمم مشکلش چیه
پایان یا اگر این وبلاگ است. هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
local std testing
سه شنبه 9 آبان 1396 04:36 ب.ظ
سلام این نوع از موضوع نیست، اما من تعجب کردم اگر
وبلاگ ها از ویراستاران WYSIWYG استفاده می کنند و یا اگر شما باید به صورت دستی با HTML کد کنید.

من بلافاصله شروع به کار میکنم، اما تجربه برنامه نویسی ندارم، بنابراین میخواهم از کسی که تجربه دارد، از شما مشاوره بگیرد.
هر گونه کمک خواهد شد بسیار قدردانی!
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 09:41 ب.ظ
هیا من برای اولین بار اینجا هستم من این تخته و من را پیدا کردم
پیدا کردن آن واقعا مفید است و به من کمک زیادی کرد. من امیدوارم چیزی را به عقب برگردانم
به دیگران کمک کن تا به من کمک کنی
myfreecam token generator
یکشنبه 30 مهر 1396 06:21 ب.ظ
سلام به هر کس، واقعا برای من لذت بخش است که این سایت را ببینم، حاوی اطلاعات مفید است.
phone psychic reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:51 ق.ظ
نوشتن عالی. من کاملا این سایت را دوست دارم

آن را نگه دارید
confidential std test
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:05 ق.ظ
امتیاز باور نکردنی استدلال جامد نگه داشتن شگفت انگیز
روح.
cheap telephone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:32 ب.ظ
اولا می خواهم بلافاصله بگویم! من یک سوال سریع داشتم که
من می خواهم بپرسم آیا شما اهمیتی نمی دهید؟ من کنجکاو بودم که بدانم چطور
شما خودتان را متمرکز می کنید و قبل از نوشتن ذهن خود را روشن می کنید.

من زمان سختی را برای برداشتن ایده هایم در اختیار دارم.
من واقعا از نوشتن لذت می برم اما این فقط به نظر می رسد مانند اولین
معمولا از 10 تا 15 دقیقه معمولا فقط از دست می رود
تلاش برای کشف کردن چگونگی شروع. هر ایده یا راهنمایی؟
با تشکر!
free std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:06 ب.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وبلاگ را دوست دارم
او به طور کامل درست بود این ارسال واقعا روزم را ساخت.
شما نمیتوانید تصور کنید که چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده است.
با تشکر!
cheap psychic readings
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:55 ب.ظ
پست خوب من کاملا این سایت را دوست دارم ادامه کار خوب!
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:07 ب.ظ
من دوست داشتم همانطور که شما در اینجا دریافت خواهید کرد.
طرح جذاب است، مطالب نویسنده شما شیک است.

با این وجود، شما فرمان خرید بیش از حد عصبی
که می خواهی تحویل بگیری ناخوشایند بدون شک بیشتر می آیند
قبلا دوباره از دقیقا مشابه تقریبا اغلب در داخل مورد شما سپر
این پیاده روی
How do you strengthen your Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:36 ق.ظ
Great article. I'm dealing with some of these issues as well..
Foot Complaints
شنبه 14 مرداد 1396 07:00 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that
I've really enjoyed browsing your blog posts.
After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
chaturbate hack mac
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:45 ب.ظ
Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same
results.
How long do you grow during puberty?
سه شنبه 10 مرداد 1396 12:13 ق.ظ
Hello it's me, I am also visiting this web page daily, this web page is in fact nice
and the viewers are actually sharing good thoughts.
Amos
دوشنبه 9 مرداد 1396 10:11 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great.
I do not know who you are but certainly you are going to
a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
Corey
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:58 ق.ظ
Great article, exactly what I was looking for.
http://andy6everett13.exteen.com/20150427/techniques-to-correct-leg-length-discrepancy
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 07:01 ق.ظ
We're a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your web site provided us with valuable information to work on. You've
performed an impressive job and our entire group can be grateful to you.
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 07:49 ب.ظ
Wow! In the end I got a website from where I know how to truly get helpful data regarding my study and knowledge.
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:38 ب.ظ
Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the
same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها

دامنه چیست ؟..........چهارشنبه 28 مهر 1395

دانلود موزیک نو جی دال به نام یآدم تو را فراموش..........دوشنبه 18 مرداد 1395

دانلود موسیقی جدید مهدی جهان ی، علیشمس به نام مدیونم به تو..........چهارشنبه 23 تیر 1395

روانشناسی-بررسی میزان عزت نفس کارکنان مجرد ومتاهل بیمارستان حکیم..........سه شنبه 4 خرداد 1395

کاسنی در طب سنتی..........دوشنبه 27 اردیبهشت 1395

متن آهنگ حمید عسکری ایده آل..........پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395

استفاده از Arpegiation جهت تولید و ساخت ملودی های تنال..........پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395

استفاده از Arpegiation جهت تولید و ساخت ملودی های تنال..........پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395

افزایش فروش در شرایط رکود و بازار دشوار..........دوشنبه 19 بهمن 1394

خانه / کسب در آمد / کسب در آمد از طریق پاسخ دادن به نظر سنجی های آنلاینکسب در آمد از طریق پاسخ دادن به نظر سنجی های آنلاین..........شنبه 12 دی 1394

مقایسه لایه های مـدل OSI و مدل TCP/IP..........سه شنبه 8 اردیبهشت 1394

طراحی سایت تفریحی و طراحی سایت سرگرمی با بازدید بالا..........سه شنبه 8 اردیبهشت 1394

چطور بر تعریق زیاد فائق شویم؟ ..........یکشنبه 23 فروردین 1394

جدیدترین جوکهای باحال خنده دار لاین و وایبر ..........یکشنبه 23 فروردین 1394

عکس های جدید لیلا اوتادی اردیبهشت ۹۴ ..........شنبه 22 فروردین 1394

همه پستها